Tematyka

Jack Russell Terrier - rasy psów

0
Jack Russell Terrier - rasy psów

Wygląd Jack Russell Terier

Budowa: mały i zręczny

Wysokość w kłębie żywotnego Jack Russell terriera według standardu rasy wynosi między 25 a 30 cm. Optymalna waga to 5—6 kg. Ze względu na krótkie nóżki są to psy raczej dłuższe niż wyższe. Szerokość klatki piersiowej, wynosząca od 40 do 43 cm, ze względu na przeznaczenie rasy jako psy myśliwskie — norowce jest istotną cechą: Szersza klatka piersiowa utrudniłaby lub zupełnie uniemożliwiłaby przeciskanie się terriera do lisich norek. Uszy w kształcie litery V u Jack Russell terriera są oklapnięte. Kiedy wierci się w kółko po okolicy i węszy, co robi bardzo chętnie, ogon Jack Russella postawiony jest pionowo, w trakcie odpoczynku wskazuje natomiast ku dołowi.

Sierść i umaszczenie

Typowa dla rasy jest kombinacja barwna sierści – znaczącej ilości bieli ze znaczeniami w różnych odcieniach od jasnopłowych, przez ciemniejsze brązowe po czarne. Plamki mogą być bardziej symetrycznie rozmieszczone lub koncentrować się w niewielu miejscach – szczególnie treściwie zwykle pojawiają się wokół oczu, jednak biel zawsze dominuje w ogólnym rozrachunku. Sierść może mieć gładką lub szorstką strukturę.

Historia rasy jack russell terrier 

Jaka jest historia jack russell terriera? Protoplastą tej niezwykłej rasy jest angielski pastor John Russell, który urodził się w 1795 roku w Dartmouth, był zapalonym myśliwym i chciał stworzyć idealnego psa do płoszenia z nor lisów i borsuków. W 1980 roku został opiekunem suki o imieniu Trump, która była matką rasy russell terrierów. Po śmierci Johna Russella w 1883 roku kontynuowano prace nad doskonaleniem rasy, aż dopiero w 1990 roku została oficjalnie uznana przez brytyjski Kennel Club (przez lata russell terriery były doskonale znane myśliwym, ale nie brały udziału w wystawach, brakowało też perfekcyjnego wzorca). Ostatecznie w 1999 roku wyodrębniono dwie odmiany rasy:

  • jack russell terrier (odmiana krótkonoga, zwana angielską),
  • parson russell terrier (tzw. odmiana australijska, przedstawiciele tej linii mają nieco dłuższe nogi). 

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) przychyliła się do tego podziału.

 

Jak pielęgnować psy rasy jack russell terrier?

Czy jack russell terrier wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych? Nie. Wystarczy wyczesywać psa 2–3 razy w tygodniu w okresie intensywnego linienia, czyli wiosną i jesienią. Latem i zimą szczotkowanie można ograniczyć do jednego w tygodniu. W zależności od długości i tempa porostu włosa wskazane jest trymowanie z częstotliwością co 1–3 miesiące. Dbając o regularne wyczesywanie i trymowanie sierści, sprawimy, że będzie ona lśniąca i zdrowa, a my nie będziemy musieli nieustannie odkurzać kanap, dywanów i innych miejsc, w których bywa czworonóg. 

Jaki charakter mają jack russell terriery?

Jack russell terrier jest szybkim i zwinnym psem. To prawdziwy wulkan energii, który będzie świetnym towarzyszem różnych aktywności opiekuna. Nieduży czworonóg o myśliwskiej naturze jest nieustraszonym łowcą, żądnym nowych przygód i wyzwań, uwielbia aportować. Jest miłośnikiem piłeczek i frisbee (pamiętaj, aby zawsze używać jedynie tych przeznaczonych specjalnie dla psów). Ma bardzo dobry węch, który z radością wykorzystuje w zabawie. Wykazuje skłonność do ucieczek na spacerach. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej opanował komendę przychodzenia na zawołanie, choć czasami i ona może zawieść, gdy poniesie go instynkt myśliwski. Co ważne, jack russell terrier nigdy nie bywa agresywny i jest dość ufny, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, uwielbia zabawy z dziećmi. Jest bardzo wytrzymały i łatwo adaptuje się do nowych warunków, dzięki czemu można go zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcemy. Wykazuje skłonność do nagłej ekscytacji i nie potrafi być spokojny, zdecydowanie nie jest to pies salonowy. 

Warto wspomnieć, że jack russell terrier bywa szczekliwy i nieustępliwy, ma silny charakter, więc wymaga odpowiedniego wyszkolenia (ma naprawdę duży potencjał szkoleniowy). Dobrze odnajdzie się w sportach agility. Czym powinien cechować się idealny opiekun tego czworonoga? Stanowczością i żelazną konsekwencją. Musi poświęcać psu sporo uwagi, ponieważ jack russell terrierowi należy zagwarantować codzienną dawkę ruchu i rozrywkę, a także zmęczyć go fizycznie oraz zapewnić stymulację psychiczną. Znudzony może kopać doły w ogrodzie lub niszczyć różne rzeczy w mieszkaniu. Trzeba zapewniać mu odpowiednie bodźce poprzez angażujące zajęcia. Te niezależne i uparte psy mogą próbować niekiedy podważyć hierarchię w domowym ładzie, dlatego tak ważna jest konsekwencja i stałe reguły. 

Zdrowie: lepiej zapobiegać niż leczyć

Generalnie Jack Russell terrier uchodzi za psa zdrowego, który przy dobrej pielęgnacji może dożyć ponad 15 lat. Istnieje jednak kilka schorzeń typowych dla rasy. Ryzyko ich wystąpienia minimalizuje zakup szczenięcia od profesjonalnego hodowcy. Tak jak inne teriery, Jack Russell ma tendencję do ataksji i mielopatii. Objawami tych neurologicznych chorób mogą być zaburzenia ruchowe lub drżenie mięśni. U psów tej rasy występują również alergiczne choroby skóry. Zdarza się również zwichnięcie rzepki, które można wyeliminować dzięki operacji. Wystarczająca ilość ruchu oraz odpowiednio dostosowane pożywienie to podstawa, by pies zachował odpowiednią wagę ciała i mógł cieszyć się zdrowiem.

Czy Jack Russell terrier do mnie pasuje?

Chętnie spędzasz aktywnie czas na powietrzu? W takim razie Jack Russell będzie dobrym towarzyszem dla Ciebie! Dobrze ułożony osobnik tej żywotnej rasy będzie doskonałym przyjacielem rodziny: długie spacery, poranny jogging, zabawa z dziećmi – Jack Russell jest chętnie wszędzie tam, gdzie wszelkie aktywności. Jeśli preferujesz krótkie spacery, zdecyduj się raczej na spokojniejszą rasę. Masz już inne zwierzęta domowe? Russell terriery, które dorastały z kotami mogą pozostawać z nimi w dobrych stosunkach, jednak zawsze zalecana jest ostrożność, kiedy urodzony łowca żyje pod jednym dachem z potencjalną naturalną zdobyczą. Dla początkujących właścicieli Jack Russell terrier nada się pod warunkiem, że przed przygarnięciem pieska intensywnie zapoznają się z charakterystyką, wymaganiami i przede wszystkim zasadami wychowania rasy. Dobrymi źródłami informacji będą związki hodowlane, regionalni hodowcy oraz miłośnicy rasy z doświadczeniem w jej wychowaniu.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów jack russell terrierów

Jack russell terrier powinien otrzymywać dobrze zbilansowaną, pełnoporcjową karmę mokrą lub suchą, która będzie dostosowana do jego aktywności, stanu zdrowia, wieku i masy ciała. Jak często karmić pupila? Wystarczy 2 razy dziennie — o stałej porze, pozostawiając miskę z jedzeniem na maksymalnie 20-30 minut. Pamiętajmy, że pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

Pielęgnacja

Jack russell terrier występuje w trzech rodzajach szaty – krótkiej, szorstkiej i drutowatej (złamanej). Pies krótkowłosy linieje dość intensywnie dwa razy w roku (wiosną i jesienią), a jego sierść łatwo wbija się w dywany i tapicerkę. Trzeba go wyczesywać dwa lub trzy razy w tygodniu twardą szczotką z włosia lub gumową rękawicą. Latem i zimą sierść wypada umiarkowanie, dlatego szczotkowanie jack russell terriera można ograniczyć do jednego w tygodniu.

Włos szorstki i drutowaty – który jest formą pośrednią między krótkim a szorstkim – wymaga trymowania raz na 1-3 miesiące, w zależności od jego długości i tempa odrastania. Do pielęgnacji używa się tępych trymerów (włos można też wyskubać palcami) i metalowych, gęstych grzebieni. Trymowanie wymaga pewnego doświadczenia, dlatego na początek lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.

Ile kosztują jack russell terriery?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje szczenię jack russell terriera. Jest to uzależnione przede wszystkim od renomy hodowcy i osiągnięć przodków szczenięcia. Może to być od około 2500 do 5000 zł i więcej (w przypadku utytułowanych przodków i najlepszych linii hodowlanych cena jest wyższa). Pamiętajmy, że okazyjna cena jack russell terriera może okazać się pozorną oszczędnością, a także może wiązać się z nieodpowiednimi warunkami utrzymania zwierząt, co nie jest etyczne. Rozsądnym wyborem jest wzięcie szczenięcia z rodowodem, z pewnej i znanej hodowli. Mamy wówczas pewność, że młode zwierzę miało zapewnione optymalne warunki do prawidłowego rozwoju.

Podsumowując, Jack Russell Terrier to czuły, inteligentny i oddany pies o silnym instynkcie łowieckim. Musi się wybiegać, więc nadaje się na idealnego kompana osób prowadzących aktywny tryb życia, które mają już pewne doświadczenie w szkoleniu psów. Przy odpowiedniej socjalizacji może stanowić świetne towarzystwo dla starszych dzieci, niestrudzenie bawiąc się z nimi na świeżym powietrzu przez długie godziny. Jack russell terrier będzie szczęśliwy zarówno w małym mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Poświęcając temu wesołemu czworonogowi dużo uwagi, unikniemy problemów behawioralnych i nawiążemy silną więź, czerpiąc ogromną satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl