
Jak wyglądają golden retrievery?
Golden retriever to duży pies o masie ciała od 25 do 34 kg. Ma harmonijną, atletyczną budowę i proporcjonalnie wyrzeźbioną głowę. Łagodne, ciemnobrązowe oczy są przepełnione ciepłym spojrzeniem. Oklapnięte uszy, średniej wielkości są osadzone mniej więcej na poziomie oczu. Kończyny proste i dobrze umięśnione. Długi ogon sięga stawu skokowego, nie zawija się na końcu, noszony równo na linii grzbietu.
Szata zwierzęcia jest utrzymana w odcieniach złota i żółci – od kremowego do ciemnozłotego. Golden retriever białe włosy może mieć tylko na przedpiersiu. Niedopuszczalny jest natomiast golden retriever czarny, czerwony oraz mahoniowy.
Pies tej rasy ma sierść półdługą. Nie spotyka się ani golden retrieverów krótkowłosych, ani długowłosych. Sierść okrywowa może być gładka lub falista. Gęsty podszerstek charakteryzuje się wodoodpornością, dzięki czemu zwierzę dobrze czuje się w wodzie i jest odporne na niekorzystne warunki pogodowe.
Jak pielęgnować psy rasy golden retriever?
Golden retriever sierść traci praktycznie cały czas, dlatego powinien być czesany regularnie 1–2 razy w tygodniu, a w okresie linienia (zwłaszcza wiosną) – codziennie. Częstotliwość kąpieli zależy od tego, jak bardzo golden retriever brudzi się podczas spacerów. Do mycia należy używać specjalnych szamponów dla psów długowłosych. Po kąpieli warto wysuszyć mokrą sierść suszarką, ponieważ sama długo schnie i może się pognieść.
Podczas pielęgnacji dużo uwagi należy poświęcić uszom golden retrievera, do których nie dociera odpowiednia ilość powietrza, przez co są narażone na częste infekcje. Należy je czyścić specjalnymi preparatami i systematycznie sprawdzać, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Objawy, na jakie powinien zwrócić uwagę opiekun, to: brzydki zapach z ucha, zaczerwienienie małżowiny, popiskiwanie przy dotykaniu, zwiększona ciepłota tej okolicy ciała, trzepanie głową i przechylanie jej na boki.
Jaki charakter mają golden retrievery?
Golden retriever jest spokojny, przyjacielski, ma wesołe usposobienie. Bardzo przywiązuje się do rodziny. Cierpliwy charakter golden retrievera sprawia, że jest uznawany za doskonałego towarzysza dla dzieci. Potrafi obchodzić się z maluchem bardzo delikatnie. Mimo wszystko jego kontakt z kilkulatkiem powinien być nadzorowany przez osobę dorosłą.
Golden retriever jest aktywny i energiczny. Idealne warunki do życia dla niego to dom z ogrodem i akwenem w okolicy. Nie oznacza to, że golden retriever w bloku będzie nieszczęśliwy. Trzeba tylko zaspokoić jego potrzeby związane z ruchem. Pies tej rasy potrzebuje codziennej aktywności fizycznej oraz intelektualnej. Golden retriever wymaga kilku krótkich i przynajmniej jednego długiego spaceru w ciągu dnia (trwającego 1–2 godziny), podczas którego będzie miał możliwość węszenia i aportowania, również z wody (oczywiście w zależności od warunków pogodowych).
Szkolenie zwierzęcia należy rozpocząć, kiedy golden retriever jest szczenięciem. W ciągu pierwszych 20 tygodni życia jego mózg potrzebuje odpowiedniej stymulacji, aby mogły rozwinąć się jego naturalne zdolności. Ponieważ te zwierzęta są łasuchami, do wykonywania zadań łatwo zmotywować je przekąskami. Mały golden retriever wymaga odpowiedniej socjalizacji – podczas spacerów powinien poznawać ludzi i inne psy. Warto też wybrać się do psiego przedszkola, gdzie we właściwym wychowaniu golden retrievera pomogą wykwalifikowani trenerzy.
Szybkość uczenia się, doskonała pamięć i nieomylny węch golden retrievera znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach. Jako psy policyjne wykrywają narkotyki, substancje łatwopalne, ładunki wybuchowe czy wycieki gazu. Ratują ludzi spod lawin i gruzowisk. Sprawdzają się też w dogoterapii i są świetnymi opiekunami dla osób niepełnosprawnych.
Golden retriever a dzieci
Golden retrievery uchodzą za doskonałych towarzyszy dla dzieci. Cierpliwe i wyrozumiałe, potrafią obchodzić się z maluchami bardzo delikatnie. Nie można jednak zapominać, że to średniej wielkości, silne czworonogi i mogą niechcący np. przewrócić dziecko. Dlatego ich kontakty z kilkulatkami należy nadzorować. Młodsze pociechy nie powinny też samodzielnie wyprowadzać tych psów na spacery.
Golden retriever jako stróż
Jeśli szukamy dobrego stróża, golden na pewno się w tej roli nie sprawdzi. Ufny i łagodny w stosunku do ludzi, równie serdecznie przywita naszych znajomych, jak i włamywacza. Golden retriever nie nadaje się również na psa podwórkowego i trzymanego w kojcu. Odseparowany od członków rodziny będzie nieszczęśliwy i sfrustrowany.
Golden retriever a inne zwierzęta
Na ogół dobrze układają się jego stosunki z innymi psami i zwierzętami domowymi. Golden retriever bez problemu zaakceptuje kota, świnkę morską czy królika. Z reguły nie wszczyna bójek z obcymi psami, choć zdarzają się wyjątki – najczęściej spowodowane błędami wychowawczymi lub nieprawidłowym zachowaniem człowieka.
Golden retriever a aktywność fizyczna
Golden retriever jest aktywny, wytrzymały i energiczny. Wymaga sporo ruchu, ale intensywnych treningów nie należy zaczynać zbyt wcześnie. Dorosłemu zwierzakowi powinno się zapewnić dziennie godzinę lub dwie godziny spaceru połączonego z ćwiczeniami i wykonywaniem poleceń. Trzeba pamiętać, że żywiołem goldena jest woda – każde jezioro, rzekę czy kałużę uzna za doskonałe miejsce do kąpieli, niezależnie od pogody i pory roku.
Żywienie Golden retrivera
Pies rasy golden retriever ma dobry apetyt i skłonności do nadwagi, dlatego sposób żywienia trzeba dostosować do jego trybu życia i nie przekarmiać go. Nie powinno się podawać smakołyków między posiłkami – wyjątkiem są nagrody w czasie nauki, ale należy je wliczyć do głównej porcji.
W żywieniu golden retrieverów można stosować gotowe karmy wysokiej klasy dla dużych ras z dodatkiem glukozaminy i chondroityny. Jeśli żywimy psa samodzielnie przygotowanym jedzeniem, uzupełniamy je preparatami wapniowo-witaminowymi i chroniącymi stawy. W okresie linienia można stosować suplementy przyspieszające odbudowę okrywy włosowej, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i -6).
Dzienną porcję dla dorosłego psa rasy golden retriever najlepiej podzielić na dwie mniejsze i zapewnić zwierzakowi odpoczynek po posiłku. Zmniejszy to ryzyko potencjalnie śmiertelnego skrętu żołądka.
Co trzeba wiedzieć przed kupnem golden retrievera?
Nasłuchałeś się, jaki golden retriever to wspaniały pies rodzinny, a także dogoterapeuta… Jednak jak każdy inny pies wymaga wychowania, nie jest przy tym zbyt tani w utrzymaniu.
Ile kosztuje utrzymanie psa golden retriever?
Golden retriever jest dość dużym psem, więc i sporo je. A trzeba mu serwować karmę z wyższej półki - szczególnie w okresie wzrostu. Dorosły pies zjada jej około 15-20 kg miesięcznie, co będzie kosztowało 300-400 zł. Zamiast niej można mu dawać jedzenie gotowane, jednak trzeba wtedy pamiętać o witaminach i suplementach diety, które również sporo kosztują.
O pozornej oszczędności polegającej na podawaniu resztek z własnego stołu zapomnij, bo golden ma bardzo wrażliwy przewód pokarmowy. Co „zaoszczędzisz”, to wydasz na wizyty u weterynarza!
Jak dobrze wychować golden retrievera?
Szczeniak golden retrievera nie ma wbudowanego oprogramowania do wykonywania zadań specjalnych. Nie będzie sam z siebie posłuszny, a nieszkolony nie wykona komend na zawołanie, jak w reklamach telewizyjnych czy filmach. Od pierwszych dni w nowym domu trzeba go uczyć wszystkiego od zera: od siusiania na specjalne podkłady podczas kwarantanny poszczepiennej, po komendy: „siad”, „waruj”, „do mnie”, „fe…”.
Nauka przychodzi goldenowi łatwo, co sprawia, że z prędkością światła przyswaja też złe nawyki. Spryciarzowi wystarczy chwila nieuwagi, błagalne spojrzenie ciemnych oczu – i już jesteśmy ugotowani! Dzięki temu goldenom udaje się spać w łóżku czy zaanektować najlepsze miejsce na kanapie.