
Kategorie
Główne źródło białka
Wiek pupila
Wielkość chrupka
Gwiazdki Petflixa
W kategorii bezzbożowej znajdziesz karmy grain-free, czyli takie, w których nie ma w ogóle zbóż. Specjaliści z dziedziny żywienia zwierząt uznają je za czynniki uczulające od razu obok mięsa z kurczaka. Jeżeli Twój piesek był żywiony wcześniej karmami zawierającymi zboża i nie miał on problemów trawiennych to zapraszamy również do zapoznania się z innymi produktami na Petflix. Natomiast jeśli takie problemy ma/bądź miał, to wybór karm bezzbożowych może być krokiem w dobrą stronę.












Karma bezzbożowa dla psa
Psy cierpiące na alergie i nietolerancje powinny stosować odpowiednią dietę, która ograniczy ich problemy zdrowotne. Objawami często są alergia skórna lub nietolerancja pokarmowa, a co za tym idzie – problemy żołądkowe. W takich sytuacjach poleca się specjalną karmę bezzbożową. Bezzbożowa karma zapewnia wysokiej jakości posiłki, nie tylko psom, które mają problemy zdrowotne. Jest polecana również zwierzętom zdrowym. Składa się przede wszystkim z wysokogatunkowego mięsa (królika, bażanta czy jagnięciny) oraz dodatków, takich jak oleje, wyciągi z roślin oraz warzywa.
Cechy charakterystyczne karm bezzbożowych
Bezzbożowa karma dla psa uchodzi za wysokowartościową i lekkostrawną. Kolejną ich cechą jest to, że karmy bezzbożowe zawierają dużą ilość mięsa, które dostarcza psom niezbędnych białek zwierzęcych. Świeże składniki, mięso mięśniowe i wnętrzności przygotowywane są z dodatkiem warzyw, owoców, olejów i ziół. W składzie karm bezzbożowych nie znajdzie się ciężkostrawnych węglowodanów. Jednocześnie producenci tych karm uwzględniają zapotrzebowanie psów na energię i składniki odżywcze. Oferują także różne rodzaje karm, dostosowane do wieku psa, a więc warianty dla psów dorosłych, szczeniąt oraz seniorów.
Czy lepsza jest karma zawierająca zboża czy bezzbożowa?
Karma bezzbożowa nie jest bardziej wartościowa od karmy zawierającej zboża wyłącznie poprzez fakt, że jest bezzbożowa. Bardzo dużo zależy od jakości surowców z jakich jedna i druga zostały zrobione. Także zawarte w karmie mięso oraz pozostałe składniki użyte w procesie jej wytwarzania w ocenie jakości powinny zostać uwzględnione. Wyznacznikiem dobrej karmy jest także rezygnacja z dodatku cukru i innych dodatków. Zatem stwierdzić po tym, że jedna z karm jest lepsza tylko dlatego, że nie zawiera zbóż jest błędnym startem analizy. Według specjalistów żywienia, zboża mogą być składnikiem uczulającym Naszych czworonożnych przyjaciół. Objawami często są alergia skórna lub nietolerancja pokarmowa, a co za tym idzie – problemy żołądkowe. Psy cierpiące na taką alergie i nietolerancje powinny stosować odpowiednią dietę, która ograniczy ich problemy zdrowotne. Jednak punktem wyjścia przy doborze odpowiedniej suchej bądź mokrej karmy powinien być skład karmy i jakość ich produktów, a nie fakt, że zawiera bądź nie zawiera zbóż w swoim składzie.
Czy mojemu psu zasmakuje karma bezzbożowa?
Powyższe pytanie jest natury empirycznych i wymaga ono sprawdzenia. Pamiętajmy, że tak jak my, ludzie, bardzo różnimy się od siebie pod wieloma względami, tak i Nasi pupile różnią się od siebie. Jednemu psu bardziej będzie smakowała wieprzowina, drugiemu jagnięcina, a jeszcze trzeci będzie uwielbiał karmę drobiową. Znalezienie odpowiedniej karmy to proces i nie należy w nim ograniczać się informacją czy dana karma zawiera zboża czy też nie. Na pierwszym miejscu zawsze powinna stać jakość i składniki odżywcze. W dalszym etapie wchodzi obserwacja czworonoga na stopniowe wprowadzanie karmy i jego funkcjonowanie. Sam proces stopniowego przechodzenia na nową karmę powinien trwać około dwóch tygodni.
Pamiętajmy jeszcze o jednym bardzo istotnym fakcie - karma dla psa powinna przede wszystkim smakować Twojemu pupilowi!